Full Order Text
Final Order 7 · 16 May 2026 · CNR DLCT010046232026
Order Details: COPY OF ORDER Pdf Text: IN THE COURT OF SHRI CHANDER MOHAN DISTRICT JUDGE-14 (LAC): CENTRAL DISTRICT TIS HAZARI COURTS: DELHI CS No. 217/2026 CNR No. : DLCT01-004623-2026 In the matter of:- SANGEETA JAIN W/o Sh. Naveen Jain R/o C-1 1/92, Yamuna Vihar, Delhi-110053 ……… Plaintiff VERSUS 1. SRIMANDER DASS & SONS (Through its Partner/Representative) 2. Mr. Naresh Jain 3. Mr. Aman Jain 4. Mr. Samit Jain 5. Mr. Ankit Jain 6. Mrs. Shweta Jain w/o Mr. Ankit Jain All at: Ground Floor, Part of Property No. 345, Naya Katra, Chandni Chowk, New Delhi-06 ……… Defendants Date of institution : 13.03.2026 Date of arguments : 02.05.2026 Date of decision : 16.05.2026 ORDER UNDER ORDER VII RULE 11 CPC 01. In nutshell, plaintiff has instituted the present suit for recovery of Rs. 30,43,800/- from the defendants. Defendant no. 1 is a partnership firm and defendant no. 2 to 6 are its partners. As per contents of the plaint, plaintiff acceded to the requests of the defendants and advanced a total sum of Rs. 22,00,000/- as a friendly CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 1of 12 -- 1 of 12 -- loan for the purpose of business expansion. The following chart mentioned in para no. 4 of the plaint contains the date, amount and mode of advancement of loan by the plaintiff to the defendant:- Date Amount Mode of transaction 20.03.2013 5,00,000/- Cheque No. 315554 14.04.2013 3,00,000/- Cheque No. 315556 16.04.2013 1,00,000/- Cheque No. 315557 17.07.2014 2,00,000/- Cheque No. 036351 07.04.2015 2,00,000/- Cheque No. 036355 18.04.2016 2,00,000/- Cheque No. 036358 02.04.2017 3,50,000/- Cheque No. 036366 01.04.2019 3,50,000/- Cheque No. 171560 Total 22,00,000/- 02. It is further pleaded that aforesaid amount was advanced by the plaintiff to defendants from time to time at the interest at the rate of 15% per annum and defendant also issued receipt/acknowledgment of debts for each transaction. Plaintiff has placed on record the copies of the acknowledgment/debt receipts signed by defendant no. 4 on behalf of defendant no. 1 and also pleaded that all these transactions were coordinated and executed through one intermediary Virender Jain. 03. It is further pleaded that pursuant to the aforesaid loan arrangement, interest has been paid by defendant no. 1 to the plaintiff in her bank account/cash every four months over the period of time thereby acknowledging both the principle liability and also liability to pay the interest. Further, as per the plaintiff since initially CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 2of 12 -- 2 of 12 -- defendants have been making regular and timely interest payments, therefore, in good faith the plaintiff lend the defendant money at further intervals. Thereafter in June 2020, the Defendants through the intermediary approached Plaintiff and requested that they would be repaying the money at reduced interest rate, citing their alleged “financial hardships," and the Plaintiff after acceding the request, reduced the prior agreed Rate of Interest i.e. 15% per annum to 13.2% per annum. However, the Defendants were paying incomplete amount of interest to the Plaintiff. When the Plaintiff raised concerns regarding the Defendants' conduct with Mr. Virender Jain (the intermediary), he too expressed his unwillingness to vouch for or to ensure the Defendants' credibility in respect of repayment of the loan, and expressly advised the Plaintiff to recover the outstanding amount directly from the Defendants, i.e., the borrower partnership firm and its partners. Thereafter, the Plaintiff visited and confronted the Defendants for making incomplete and irregular payments and the Defendants reassured that they shall continue to make timely payments without errors, and would repay the outstanding amount within reasonable time. However, no future part payments or whole due amount was paid and even such irregular payments were stopped altogether after year 2023 by the defendant. It is further averred in the plaint that the Plaintiff time and again made requests to the Defendants for the complete repayment of the said loan as promised by the Defendants but the Defendants wilfully ignored the requests of the Plaintiff. After being exhausted and ultimately after having no alternative, the Plaintiff during the series of requests approached the Defendants in person CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 3of 12 -- 3 of 12 -- for repayment of the said loan. Whereupon the Defendant No. 1 on 19.08.2024 transacted the part interest payment of Rs. 1,00,000/- (Rs. One Lakhs Only) in favor of Plaintiff in pursuant to the loan of Rs. 22,00,000/- (Rupees Twenty Two Lakhs Only). Having no alternative, the Plaintiff even sent a Legal Notice dated 14.11.2025 vide registered post, to the Defendants for the recovery of Due amount but the same was returned back with the remark as 'refused'. The Office Copy of the Legal Notice dated 14.11.2025 sent by the Plaintiff. Accordingly, plaintiff has instituted the present suit for recovery of aforesaid principle amount of Rs. 22,00,000/- along with interest. 04. I have heard counsel for the plaintiff on the issue of limitation and perused the record. 05. Vide the present suit, plaintiff seeks to recover the loans advanced by him to the defendant beginning from 20.03.2013 till 01.04.2019. The suit stands instituted on 13.03.2026 i.e. clearly beyond the period of 3 years after the payment of even the last loan installment of loan. Ld. Counsel for plaintiff argues that his case is covered by Article 19 of the Limitation Act as defendant has been paying interest on the aforesaid amount from time to time. He relies on a chart filed by the plaintiff (the same was filed as per directions of this court) recording the receipt or interest by the plaintiff from the defendant from 18.04.2013 to 19.08.2024. As per Ld. Counsel for plaintiff if the period of limitation is calculated from the last installment of payment of interest i.e. 19.08.2024 then the limitation CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 4of 12 -- 4 of 12 -- period is still 18.08.2027. He further relies on the handwriting acknowledgment of defendant acknowledging payment of interest etc. issued in year 2024, Ld. Counsel for plaintiff further relies upon judgment of Hon’ble High Court of Delhi in case titled as Virender Kumar Jain vs M/s Alumate (India) Pvt Ltd, RFA No.153/2004 decided on 02.03.2012 to argue that when no period is fixed for repayment then it has to be calculated from the demand. 06. Law is well settled as far as interpretation of Section 19 of Limitation Act is concerned. To take benefit of Section 19 of Limitation Act, there have to be specific pleadings in the suit. 07. The following observations of Hon’ble Supreme Court in case titled as M/s Shanti Conductors (P) Ltd vs. Assam State Electricity Board & Ors. etc (Review Petition No. 786-787/2019 in Civil Appeal No. 8442-8443 of 2016, Review Petition No. 789/2019 in Civil Appeal No. 8450 of 2016, Review Petition No. 788/2019 in Civil Appeal No. 8445 of 2016) are relevant:- “The above provision makes it clear that in event, a suit is instituted after the prescribed period, it shall be dismissed although limitation has not been set up as a defence. The Court by mandate of law, is obliged to dismiss the suit, which is filed beyond limitation even though no pleading or arguments are raised to that effect. The provisions of Sections 4 to 20 are exceptions when suit beyond the period of limitation as prescribed in the Schedule shall not be dismissed as required by Section 3. In this context, we need to refer to Order VII Rule 6 of the Civil Procedure Code. Order VII deals with plaint. Order VII Rule 6 contains a heading “Grounds of exemption from limitation law”. Order VII Rule 6 is as follows:- “6. Grounds of exemption from limitation law. - Where the suit is instituted after the expiration of the period prescribed by the law of CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 5of 12 -- 5 of 12 -- limitation, the plaint shall show the ground upon which exemption from such law is claimed: Provided that the Court may permit the plaintiff to claim exemption from the law of limitation on any ground not set out in the plaint, if such ground is not inconsistent with the grounds set out in the plaint." 12. Order VII Rule 6 uses the words “the plaint shall show the ground upon which exemption from such law is claimed”. The exemption provided under Sections 4 to 20 of the Limitation Act, 1963 are based on certain facts and events. Section 19, with which we are concerned, provide for a fresh period of limitation, which is founded on certain facts, i.e., (i) whether payment on account of debt or of interest on legacy is made before the expiration the of the prescribed period by the person liable to pay the debt or legacy, (ii) an acknowledgment of the payment appears in handwriting of, or in a writing signed by, the person making the payment. We may notice the judgment of this Court dealing with Section 20 of the Limitation Act, 1908, which was akin to present Section 19 of the Limitation Act, 1963. In Sant Lal Mahton Vs. Kamla Prasad and Others, AIR 1951 SC 477, this Court held that for applicability of Section 20 of the Limitation Act, 1908, two conditions were essential that the payment must be made within the prescribed period of limitation and it must be acknowledged by some form of writing either in the handwriting of the payer himself or signed by him. This Court further held that for claiming benefit of exemption under Section 20, there has to be pleading and proof. In paragraphs 9 and 10, following has been laid down: “9. It would be clear, we think, from the language of s. 20, Limitation Act, that to attract its operation two conditions are essential : first, the payment must be made within the prescribed period of limitation and secondly, it must be acknowledged by some form of writing either in the handwriting of the payer himself or signed by him. We agree with the Subordinate Judge that it is the payment which really extends the period of limitation under s. 20, Limitation Act; but the payment has got to be proved in a particular way and for reason of policy the legislature insists on a written or signed acknowledgment as the only proof of payment and excludes oral testimony. Unless, therefore, there is acknowledgment in the required from, the payment by itself is of no avail. The Subordinate Judge, however, is right in holding that while the section requires that the payment should be made within the period of limitation, it does not require that the acknowledgment should also be made within that period. To interpret the proviso in that way would be to import into it certain words which do not occur there. This is the view taken by almost all the High Courts in India and to us it seems to be a proper view to take (See Md. Moizuddin v. Nalini Bala A.I.R. (24) 1937 Cal 284 : I.L.R. (1937) 2 Cal. 137; Lal Singh v. Gulab Rai 55 All 280, Venkata Subbhu v. Appu Sundaram 17 CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 6of 12 -- 6 of 12 -- Mad. 92, Ram Prasad v. Mohan Lal A.I.R. (10) 1923 Nag 117 and Viswanath v. Mahadeo 57 Bom. 453. 10. …………………………………If the plaintiff's right of action is apparently barred under the Statute of limitation, O. 7, R. 6, Civil P.C. makes it his duty to state specifically in the plaint the grounds of exemption allowed by the Limitation Act upon which he relies to exclude its operation; and if the plaintiff has got to allege in his plaint the facts which entitle him to exemption, obviously these facts must be in existence at or before the time when the plaint is filed; facts which come into existence after the filing of the plaint cannot be called in aid to revive a right of action which was dead at the date of the suit. To claim exemption under s. 20. Limitation Act the plaintiff must be in a position to allege and prove not only that there was payment of interest on a debt or part payment of the principal, but that such payment had been acknowledged in writing in the manner contemplated by that section…………………………” 13. We need to notice as to whether the petitioners in plaint have pleaded any exclusion of time under Section 19 of the Act or not. The plaint is filed as Annexure P/2 in Civil Appeal Nos. 8442-8443 of 2016. A perusal of the plaint indicates that there is no pleading as to exception of limitation by running any fresh period of limitation as per Section 19……….” 08. Ld. Counsel for plaintiff seeks to place reliance on various acknowledgments purportedly issued by defendants acknowledging the receipt of loan. There are dated 20.03.2013, 14.04.2013, 16.04.2013, 17.07.2014, 07.04.2015, 18.04.2016, 02.04.2017 and 01.04.2019. As per the mandate of Section 18 of Limitation Act, acknowledgment has to be made by the defendant before the expiry of period of limitation. Accordingly, plaintiff cannot take benefit of acknowledgments issued by the plaintiff which are dated 20.03.2013, 14.04.2013, 16.04.2013, 17.07.2014, 07.04.2015, 18.04.2016, 02.04.2017 and 01.04.2019 to file a suit in the year 2026. Counsel for plaintiff further relies on Annexure D. As per counsel, this sheet contains list of series of transaction that took CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 7of 12 -- 7 of 12 -- place between the plaintiff and defendant and was provided by defendant no. 4 to plaintiff. I have carefully perused the same. It records purportedly payment of interest upto 31.03.2024 meaning thereby this acknowledgment was made well after the expiry of limitation i.e. on or after 31.03.2024. As already noted, period of limitation does not get extend by acknowledgments made after expiry of period of limitation. So plaintiff cannot take any benefit of this purportedly handwritten acknowledgment also. 09. Moving further, it is not the case of plaintiff that there was an agreement between the parties prescribing the particular date and time for the repayment of loan. In fact, it is contented by Ld. Counsel for plaintiff that loan was repayable on demand. As per the settled law, once the loans are paid on different dates, the limitation will commence from the date of grant of each of the loan. The following observations of Hon’ble High Court of Delhi in Mr. Dev Ranjan Mittra & Anr. vs. Aditya Barna Mittra, CS (OS) 440/2020, decided on 31.05.2023:- “ 10. In Gautam Seth(supra), a learned Single Judge of this Court held that once the loans are paid on different dates, then as per Article 19 of the Limitation Act, the limitation will commence from the date of grant of each of the loans. I may quote from the judgment as under:- "7. Trial court has held that the suit is barred by limitation because each of the entry of grant of loan is a separate cause of action and for each separate cause of action limitation commences from three years from the date of grant of the loan. I may note that Article 19 of the Limitation Act, 1963 provides that the limitation period is three years from grant of the loan for filing a suit for recovery of loan which is granted. Once loans are paid on different dates then as per Article 19 of the Limitation Act, limitation will commence from the date of grant of each of the loan, and the trial court has rightly observed that it is not the case of the appellant/plaintiff that a specific large amount was agreed to be given as loan and which was CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 8of 12 -- 8 of 12 -- thereafter given in different installments thereafter for smaller amounts. 8. The subject suit admittedly has been filed on 22.3.2013. Any loan therefore granted before 22.3.2010 would become barred by limitation. Trial court has observed that the case of the appellant/plaintiff as argued, (and which was different from the content of para 4 of the plaint) is that actually the loan granted is only totaling to Rs.15,00,000/- and which is on account of the three entries dated 5.12.2000 (sic.:5.12.2007) of Rs.10,00,000/-, on 27.8.2008 of Rs.3,00,000/- and on 8.4.2009 of Rs.2,00,000/-, and all of which dates are before three years of the date of filing of the suit on 22.3.2013, and hence the suit is time- barred." (Emphasis supplied) 11. In Balbir Rajput (supra), another learned Single Judge of this Court reiterated that each transaction of loan being independent from one another, as per Article 19 of the Schedule to the Limitation Act, the limitation for a suit for the money payable for money lent, of three years, begins to run from the time when the loan is made. It was held that the limitation for the loans made from 16.11.2011 to 15.10.2013 therein, would be till 16.11.2014 and 15.10.2016. 12. In Radha Exports (India) Private Limited v. K.P. Jayaram & Anr., (2020) 10 SCC 538, while considering maintainability of an application under Section 7 of the Insolvency and Bankruptcy Code, 2016, The Supreme Court observed that under Clauses 19 to 21 of the Schedule of the Limitation Act, the period of limitation for initiation of a suit for recovery of money lent is three years from the date on which the loan is paid. 13. In Harcharan Singh (supra), a learned Single Judge of this Court explained the situations covered by Article 19 to 22 of the Schedule to the Limitation Act, as under:- "15. The appellant/plaintiff claims the money to have been lent vide a cheque. If the period of three years from when the cheque is paid is counted, the suit would definitely be barred by time. However the receipt proved to have been executed by the respondent/defendant at the time of loan provides the loan to be for a period of one year with interest at 12% per annum to be paid after one year along with principal amount. The case pleaded by the appellant/plaintiff also is of the said loan being repayable after one year. Even if three years are to be counted from expiry of the said one year, the suit would still be barred by time." CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 9of 12 -- 9 of 12 -- 10. Ld. Counsel for plaintiff seeks to place reliance on judgment of Hon’ble High Court in Virender Kumar Jain (Supra) and contend that where is loan is given without fixing any date of repayment, the period of limitation would commence when the demand for repayment is made. Plaintiff cannot take benefit of the observations of Hon’ble High Court. The ratio of Virender Kumar Jain (Supra) was considered by Hon’ble High Court in the judgment of Dev Ranjan Mittra (Supra). Para no. 14, 15 and 16 are relevant:- 14. It is no doubt true that in Virender Kumar Jain (supra), a learned Single Judge of this Court, who was also the author of the judgment of this Court in Gautam Seth (supra), in absence of the counsels therein and without adverting to Article 19 of the Schedule to the Limitation Act, has held that where the loan is given without fixing any date of repayment, the period of limitation would commence when the demand for repayment thereof is made, in my view, the said judgment is clearly per incuriam as the same has failed to take note of Article 19 of the Schedule of the Limitation Act. In fact, the same learned Single Judge in RMS Consultants Pvt. Ltd. vs. Proactive Universal Trading Pvt. Ltd. & Anr., 2018 SCC OnLine Del 8550, referring to Article 19 of the Limitation Act, has held as under:- "7. It is seen that by the suit plaintiff seeks recovery of Rs.4,89,35,000/- advanced by the plaintiff to the defendant no. 1. Plaint, in my opinion, deliberately does not give the dates when the different amounts totaling to Rs.4,89,35,000/- were advanced, inasmuch as, factually it is seen that the amount which totalled to a sum of Rs.4,89,35,000/- by the plaintiff in favour of the defendant no. 1 are with respect to drawing of entries commencing from the year 2008 with the last entry being dated 17.11.2012, and as seen from the copy of the account filed by the plaintiff as a document. The present suit is admittedly filed on 19.11.2015 i.e well beyond the period of the last entry, taking the same reflecting advance made by plaintiff to defendant no.1, which is actually dated 19.10.2012. In law, once there is no date fixed for repayment of the loan, a period of three years of limitation commences from the date of grant of loan as per Article 19 of the Limitation Act, 1963. With respect to loans given of the year 2008 the suit is barred by limitation because it had to be filed by the year 2011 and considering even all the entries by which loans have been given by the plaintiff to the defendant no. 1, and the last entry of payment to the defendant no. 1 being dated 19.10.2012, the present CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 10of 12 -- 10 of 12 -- suit which is filed on 19.11.2015 is in fact beyond three years of the last entry, what to talk of earlier entries which are of around 4-8 years earlier. Therefore, the suit is also otherwise barred by limitation." 15. In Harcharan Singh (supra), another learned Single Judge of this Court had expressed similar doubts on the judgment in Virender Kumar Jain (supra) by observing as under:- "31. A learned Single Judge of this Court however in Sh. Virender Kumar Jain Vs. M/s. Alumate (India) Pvt. Ltd. MANU/DE/0885/2012 held that where a loan is given without fixing any date of repayment, the loan would be repayable on demand and the period of limitation therefor would be three years from the date of such demand. Article 19 was not adverted to, and the judgment was pronounced in the absence of the counsels. The same learned Single Judge in Satish Kumar Vs. Reena Bhoumik MANU/DE/2394/2012 and IFCI Venture Capital Funds Ltd. Vs. Santosh Khosla MANU/DE/1078/2012 with regard to loans repayable after a particular period of time has observed that in such cases the limitation cannot be said to commence from the date of grant of loan within the meaning of Article 19 and held that such cases would be governed by the residuary Article 113 with the cause of action accruing to the plaintiff on the date of default i.e. the date when the loan ought to have been repaid but is not repaid. However the possibility of Article 55 applying to such cases was not explored." (Emphasis Supplied) 16. Applying the above principles, the present suit is clearly barred by limitation. As noted hereinabove, it is the own case of the plaintiffs that the alleged loan was extended to the defendant between 28.06.2010 to 13.03.2015. It is also the own case of the plaintiffs that no time period was fixed for the repayment of the loan. In accordance with Article 19 of the Schedule to the Limitation Act, therefore, the period of limitation for filing a suit seeking recovery of each of these loan transactions would end between 28.06.2013 to 12.03.2018. No case for extension of this period of limitation under Sections 4 to 24 of the Limitation Act has been pleaded by the plaintiffs. Even the payments alleged are between 27.06.2010 to 27.02.2015. The suit filed in October 2020 is therefore, barred by limitation.” 11. To sum up, when loan is advanced in different installments extending over a period of long time (which is 6 years in the present case beginning from 2013 to 2019) the limitation will commence from the date of grant of each of the loans and same cannot be CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 11of 12 -- 11 of 12 -- treated as a single transaction, particularly when it is not the case of the plaintiff that a specific large amount was agreed to be given as loan and which was thereafter given in different installments. Plaintiff also cannot take benefit of an averment that the last installment of interest has been paid by the defendant within the period of limitation, therefore, the limitation period for entire amount advanced over a period of 7 years stands extended or that benefit of Section 19 of Limitation Act is available to the plaintiff for all the transactions. Further, payment of interest/acknowledgment has to be within period of limitation. 12. In view of the aforesaid reasons, the plaint of the present suit stands rejected under Order 7 Rule 11 CPC being barred by law of limitation. 13. File be consigned to Record Room after due compliance. Pronounced in the Open Court On 16th May, 2026 (CHANDER MOHAN) District Judge-14 (LAC) Central, THC, Delhi/16.05.2026 CS DJ 217/2026 Sangeeta Jain vs. Srimander Dass & Sons Page 12of 12 -- 12 of 12 --
